Topul producatorilor de procesoare pentru telefoane 2021

Exista in momentul de fata 6 producatori de chipseturi pentru telefoanele mobile inteligente pe care fiecare dintre noi le folosim, uneori fara sa ne punem prea multe intrebari despre ce este in interiorul acestora. Insa tot mai frecvent utilizatorii se informeaza inainte de achizitii despre detaliile tehnice si despre hardware-ul folosit la telefonul dorit, tocmai pentru ca acest hardware defineste atat fiabilitatea cat si toate performantele pe care acel telefon le va avea.

Am mai abordat acest subiect analizand ponderea unui chipset in modelele aflate pe piata dar de aceasta data vom analiza pe baza vanzarilor, adica o abordare cantitativa, mult mai apropiata de realitatea pietei si de interesul real al utilizatorilor.

Prezentam mai intai graficul si apoi spunem cateva cuvinte despre fiecare producator.

Ponderea pe piata a producatorilor de procesoare in 2021
Ponderea pe piata a producatorilor de procesoare in trimestrul al II-lea 2021

Comparativ cu anul 2020:

An20202021
Producator/TrimestruT1T2T3T4T1T2
MediaTek25%24%33%35%37%43%
Qualcomm31%32%27%23%27%24%
Apple13%13%12%21%15%14%
Unisoc5%4%4%4%7%9%
Samsung14%12%12%10%9%7%
Huawei (HiSilicon)12%15%12%7%5%3%

Poate inainte de a discuta despre fiecare producator in parte ar trebui sa spunem cate ceva despre termenii procesor si chipset (sau cipset). In limba română avem cuvintele procesor si cip, asa ca englezescul chipset ar putea avea corespondentul in limba română cipset, adica setul de cipuri.
Dar nu despre asta e vorba ci despre faptul ca la noi, la români, termenul de procesor se refera la intregul cip care contine acel procesor. Dar acel cip, pe langa procesor contine si un set de cipuri, vorbind despre un procesor SoC.
Din punctul meu de vedere ambele exprimari sunt corecte, vorbind despre un procesor SoC (System on Chip).

1. MediaTek

Crestere de la 24% la 43%

MediaTek este o firma taiwaneza care ani la rand a dominat piata procesoarelor ieftine ceea ce a facut sa atraga numerosi producatori, chiar daca performantele procesoarelor MediaTek erau mult sub cele ale concurentilor.

Lucrurile s-au schimbat odata cu lansarea seriilor Dimensity si Helio, cu procesoare foarte performante si competitive, care acum domina piata pentru terminale 5G si 4G.

Trebuie sa retineti ca MediaTek produce in continuare si procesoare foarte ieftine, cu performante reduse si probabil o va face atata timp cat exista cerere pentru ele. Informati-va deci si verificati cu atentie specificatiile inainte de o achizitie.

Cele mai apreciate serii de la MediaTek sunt seriile Helio P90, Helio P80, Helio G95 si Helio G90 pentru terminale 4G si seriile Dimensity de la 700 pana la 1200+pentru terminale 5G. MediaTek Dimensity 1100 este chiar mai performant decat foarte laudatul Snapdragon 855+ de la Qualcomm iar Dimensity 1200 se afla in top, printre lideri, deci procesoarele MadiaTek nu mai sunt de evitat…

2. Qualcomm

Scadere de la 32% la 24%

Daca MediaTek este liderul cantitativ, liderul calitativ si etalonul de comparatie pentru toti ceilalti producatori ramane in continuare Qualcomm.

Altfel spus, nu se gasesc pe piata procesoare Qualcomm proaste ci doar procesoare Qualcomm mai putin performante, multe dintre ele fiind produse cu multi ani in urma dar folosite in telefoane produse in acest an, doar pentru ca au pretul foarte bun pentru stabilitatea si performanta pe care le ofera…

Cu toate acestea, Qualcomm are in productie, la fel ca MediaTek, nu numai procesoare foarte puternice ci si procesoare mai putin puternice si mai ieftine, deci verificati specificatiile si informati-va inainte de o achizitie.

Snapdragon 888+ este cel mai performant procesor non Apple al momentului.

3. Apple

Crestere usoara de la 13% la 14%

Ce parere aveti de faptul ca pana de curand cel mai puternic procesor ARM din lume a fost un procesor Apple, produs in 2018 (A12X Bionic)? Dar de faptul ca cele mai performante cinci procesoare ale momentului sunt toate Apple?

  1. Apple M1
  2. Apple A15 Bionic
  3. Apple A12Z Bionic
  4. Apple A12X Bionic
  5. Apple A14 Bionic

Cam asta se poate spune despre Apple care isi produce propriile procesoare pentru propriile terminale si nu greseste niciodata. sau poate mai greseste, dar nu ca altii…

Puteti cumpara un telefon Apple si cu ochii inchisi, numele acestuia spune de obicei totul, nu prea aveti cum sa gresiti. Mai mult decat atat, nu este o problema sa cumparati un terminal din anii trecuti, tot bun va fi!

4. Unisoc

Crestere masiva de la 4% la 9% (aproape dublare)

De obicei, cand cumparati un telefon care este ieftin si la care nu se specifica tipul procesorului, acesta are un procesor Unisoc. Probabil ca nu este ceva de lauda si din acest motiv producatorii evita sa specifice clar procesorul.

Procesoarele Unisoc echipeaza deci telefoanele ieftine, adica exact acele telefoane pentru care specificatiile trec pe un plan secund, important este sa functioneze. Si functioneaza!

Tiger T618  si Tiger T700 sunt cele mai performante procesore de la Unisoc, sunt realizate in tehnologie pe 12nm (fata de 5nm sau 7 nm concurentii) si se afla in partea de jos a topului de performanta.

5. Samsung

Scadere masiva de la 12% la 7%

Samsung isi produce propriile procesoare dat totodata foloseste si procesoare produse de Qualcomm si MediaTek.

Este cunoscut faptul ca numeroase modele produse pentru Europa vin echipate cu procesoare Exynos, produse de samsung, pe cand aceleasi modele pentru Asia si America vin echipate cu procesoare Qualcomm. De notat ca si unele si altele functioneaza foarte bine si ca diferentele de performanta nu sunt foarte mari, ba chiar de cele mai multe ori sunt insesizabile.

Verificati si la Samsung specificatiile inainte de achizitie…

Exynos 2100 5G este cel mai performant procesor de la Samsung si nu se afla nicidecum departe de Snapdragonul 888+ de la Qualcomm, batandu-se aproape de la egal la egal.

6. Hisilicon (Huawei)

Scadere dramatica, de la 15% la 3%

Odata cu embargoul impus de SUA, Huawei are un statut mai aparte. Ideea este ca isi produce propriile procesoare si acestea chiar sunt performante, ceea ce ajuta compania sa se mentina pe piata, sa supravietuiasca.

Totusi, Huawei are o cota in scadere, daca in trimestrul 2 al anului trecut procesoarele lor echipau pana la 15% din terminalele vandute, in acelasi trimestru al acestui an doar 3% dintre terminalele vandute au mai avut procesoare HiSilicon.

HiSilicon Kirin 9000 este cel mai performant procesor produs de Huawei iar acesta are performanta chiar usor superioara fata de Exynos 2100 5G dar se afla sub Snapdragonul 888+ de la Qualcomm. Nu este nicidecum un procesor de evitat, ba chiar din contra!

In loc de concluzii

De remarcat ca in acest top conduce MadiaTek, producatorul cu cea mai variata gama de procesoare. Da, MediaTek are si procesoare foarte puternice si foarte stabile dar credeti ca datorita acelor procesoare conduce in topul vanzarilor?
Eu cred ca nu, iar vanzarile masive sunt ajutate mult si de seriile foarte ieftine dar si lipsite de performanta, care merg foarte bine pe piatele sarace. Aceeasi este si explicatia pentru prezenta Unisoc pe locul 3, inainte de Samsung si Huawei, un semn clar ca la nivel global saracia este mai accentuata ca in anii trecuti.

Retineti ca atunci cand cumparati un telefon sa aruncati o privire peste specificatiile procesorului, tehnologia in care acesta este realizat, anul aparitiei si nivelul de performanta masurat cu softurile de testare. Bineinteles si producatorul…

Un top al increderii ar arata cam asa:

  1. Apple,
  2. Qualcomm,
  3. Samsung,
  4. HiSilicon,
  5. MediaTek,

Ultimul loc: Unisoc.